Elolvastam egy újabb könyvet (erre jó a nyaralás, legalább van idő elmélyedni valamiben 1 órát úgy, hogy senki nem zavar): Ruchir Sharma: Breakout Nations. elég friss, 2012 áprilisban jött ki, a szerző a Morgan Stanleynál a fejlődő piacok és global makró head of research, szóval eléggé képben van. Nem rossz meló: évente van vagy 3 hónap terepgyakorlat, amikor ellátogat egy-egy fejlődő piaci országba és elbeszélget az ottani csocseszekkel.
Igazából kb végigment az összes fejlődő piac jelenlegi gazdasági-politikai berendezkedésén és jól bemutatta az országokat. A tartalomból sajnos sokat levon, hogy sztem látszik, hogy van egy prekoncepciója, és a tények nem zavarják akkor sem, ha ellentétesek. Ami valahol előny (pl kiszámítható korrupció Indonéziában), az máshol hátrány ( pl.Oroszországban - pedig itt is kiszámítható sztem). a magyar rész az egy nagyon túlragozott FT-stílusú kamu -nagyon negatív ránk, és már nem emlékszem, h pontosan min akadtam ki, de nagyon felszínesnek tűnt az egész.
Na de inkább a jó részeket érdemes megjegyezni, a legfőbb tanulságok:
- ha alacsony a GDP (pl 6000 USD/fő alatt - legjobb ha nagy a csóróság és 1500 körüli, mint pl India) akkor nagyon jól lehet fejlődni - simán mehet a 8-9-10 % is, ha az alapvető dolgokat a ehlyükre teszik (béke, szabad piac, nem túlzott korrupció)
- magasabb GDP-nél (mint pl a 6000 USD/fő Kínánál, vagy 12000 USD/fő az oroszoknál) már nagyon nehéz sokat nőni
- a demokrácia nem jelent kb semmit, egy jó diktátor igazából még hatékony is lehet (Erdogan, Putyin első 2 ciklusa, Szingapúr, Dél Korea, Kína)
- a cégeknél a legjobb struktúra, ha egy család vagy alapító a tulajdonos (hosszú távú gondolkodás), de egy profi management viszi a napi ügyeket (hatékonyság), folyamatos tőzsdei visszajelzéssel - elvileg ez nagyon kedvezne a török holdingoknak, meg a dél-koreai családi birodalmaknak + az indiaiaknak is - fura, hogy mégis diszkonttal forognak.
a legnagyobb potenciál elvileg itt van: Nigéria - nagyon meg kell nézni, Sri Lanka, Indoniézia + Dél-Korea (ez már sztem túl fejlett), Törökország (ez meg most túl van húzva)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Egy újabb piramisjáték omlott össze 2012.08.29. 00:17:42
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.